Podatki dla nierezydentów przy sprzedaży domu na Costa Blanca

Sprzedaż domu na pięknym wybrzeżu Costa Blanca może być ekscytującym doświadczeniem, niezależnie od tego, czy szukasz zmiany miejsca zamieszkania, inwestycji, czy po prostu chcesz pozbyć się nieruchomości. Jednak przed sfinalizowaniem sprzedaży ważne jest, aby zrozumieć konsekwencje podatkowe, o których nierezydenci powinni wiedzieć. W tym poście na blogu Villas Buigues, prestiżowa agencja nieruchomości w Moraira na Costa Blanca , poprowadzi Cię przez podatki, które powinieneś wziąć pod uwagę przy sprzedaży nieruchomości jako nierezydent.

Podatek dochodowy od nierezydentów (IRNR)

Pierwszym podatkiem, który należy wziąć pod uwagę, jest podatek dochodowy dla nierezydentów (IRNR). Podatek ten dotyczy nierezydentów, którzy uzyskują dochody w Hiszpanii, takie jak sprzedaż nieruchomości. Zastosowana stawka podatku wynosi 19% od zysku uzyskanego ze sprzedaży. Ważne jest, aby pamiętać, że kupujący zatrzyma 3% ceny sprzedaży jako zaliczkę na poczet IRNR, którą należy wpłacić do Urzędu Skarbowego.

Miejski zysk kapitałowy

Oprócz IRNR, jako sprzedawca nierezydent będziesz również podlegać podatkowi od miejskich zysków kapitałowych. Podatek ten opiera się na wzroście wartości gruntu od nabycia do sprzedaży. Dokładna kwota będzie zależeć od takich czynników, jak lokalizacja i czas posiadania nieruchomości, na przykład sprzedaż jednej z willi w Moraira będzie się różnić od zakupu domu w Pego, dlatego będzie musiała zostać wzięta pod uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, podatek ten ponosi sprzedający i ważne jest, aby wziąć go pod uwagę przy obliczaniu kosztów związanych ze sprzedażą nieruchomości. 

Podatki lokalne i inne wydatki

Oprócz wyżej wymienionych podatków należy liczyć się z innymi wydatkami związanymi ze sprzedażą nieruchomości na Costa Blanca. Mogą one obejmować opłaty notarialne, opłaty adwokackie, prowizje agencji nieruchomości i ewentualne opłaty za anulowanie kredytu hipotecznego. Konieczne jest dokładne obliczenie wszystkich tych wydatków, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas procesu sprzedaży.

Zwolnienia podatkowe i umowy międzynarodowe

Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją pewne zwolnienia podatkowe i umowy międzynarodowe, które mogą mieć wpływ na podatki, które musisz zapłacić jako nierezydent przy sprzedaży nieruchomości na Costa Blanca. Umowy te mogą się różnić w zależności od kraju zamieszkania, dlatego zaleca się zasięgnięcie profesjonalnej porady, aby w pełni zrozumieć swoje obowiązki i prawa podatkowe.

Sprzedaż domu na Costa Blanca jako nierezydent wymaga dokładnego rozważenia podatków i wydatków związanych z transakcją. Podatek dochodowy od nierezydentów, miejskie zyski kapitałowe i inne wydatki muszą być brane pod uwagę przy obliczaniu całkowitych kosztów sprzedaży. Konsultacje z ekspertami podatkowymi i wsparcie wiarygodnej agencji nieruchomości, takiej jak Villas Buigues, mogą pomóc w sprawnym poruszaniu się po tym procesie i zapewnić spełnienie wszystkich zobowiązań podatkowych. Skontaktuj się z nami już dziś, a my poprowadzimy Cię w udanej sprzedaży Twojej nieruchomości na pięknym wybrzeżu Costa Blanca!

Najnowsze wiadomości
Zarządzaj zgodą

Używamy własnych i zewnętrznych plików cookie do personalizacji stron internetowych, analizowania naszych usług i wyświetlania reklam w oparciu o zwyczaje i preferencje użytkownika. Polityka plików cookie

Zgadzam się Wyświetl Preferencje Odrzuć wszystko